Zakwaterowanie

Pierwszą rzeczą jaką potrzebujemy jest oczywiscie dach nad głową. Jeśli ma się znajomych lub rodzinę, którzy już od jakiegoś czasu tutaj mieszkają i mają swoje mieszkanie lub domek - dobrze byłoby zatrzymać się u nich na jakiś czas i w spokoju poszukać czegoś dla siebie.

Warto o to zadbać jeszcze przed wyjazdem i uzgodnić wszystkie szczegóły, żeby mieć ten komfort paru tygodni na znalezienie pracy i własnego lokum. Daje nam to dużą przewagę mentalną, ponieważ możemy w spokoju starać sie o pracę ( o tym jak efektywnie poszukiwać pracy możesz przeczytać w następnej zakładce lub kliknij tutaj) i przebierać w ofertach. W międzyczasie musimy znaleźć mieszkanie lub pokój.

Tutaj zaczynają sie problemy. Większość właścicieli nieruchomości wynajmuje używając pośredniczących agencji nieruchomości, a one wymagają zaświadczeń o tym że się pracuje, że posiada się konto bankowe oraz wysokość zarobków. Większość z agencji jest bardzo ostrożna wobec "nowo-przyjezdnych" , bez histori na wyspach. Więc musisz liczyć się z tym, że poproszą cię o gwarantora, który mieszka w UK od jakiegoś czasu (tutaj różnie to bywa, niektóre agencje wymagają minimum roku, a inne nawet trzech lat). Gwarantorem może być osoba, która jest właścicielem nieruchomości lub ma dość dobre zarobki. Jeśli żadne w powyższych punktów nie zostaną spełnione (w ich mniemaniu) - mogą poprosić o drugiego gwarantora. Pamiętać należy, że Anglia to kraj dokumentów, zaświadczeń i wszelakich referencji. Dlatego gdy poraz pierwszy szukamy mieszkania do wynajęcia może to być ciężkie i zająć trochę więcej czasu. Czasami pomocna jest wpłata dużej zaliczki, jeśli się taką posiada np. za trzy miesiące z góry, ale to nie zawsze gwarantuje sukces.

Trzeba również pamiętać, że wynajęcie czegokolwiek za pośrednictwem agencji wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami w postaci opłat administracyjnych, które są bardzo różne w zależności od regionu kraju, wielkości miasta oraz samej agencji. Bardzo często jest tak, że agencja na przeciwko ulicy pobiera pięćdziesiąt procent mniej za rozpatrzenie wniosku. Warto więc przed wyborem agencji nieruchomości pochodzić i sprawdzić szczegóły dotyczące opłat manipulacyjnych. Ważnym aspektem w wyborze powinna być również oferta nieruchomości jaką dana agencja posiada. Dlaczego? Po wpłaceniu powiedzmy pięćdziesięciu funtów za rozpatrzenie wniosku, może okazać się, że mają tylko pare nieruchomości w regionie który ciebie interesuje lub będą one dostępne dopiero za parę tygodni, a ty potrzebujesz mieszkania już teraz.

Kolejną sprawą jest sprawdzenie ile dana agencja wymaga tzw depozytu. Większość agencji pobiera przeważnie depozyt w wysokości miesięcznego kosztu wynajmu plus oczywiście opłata za pierwszy miesiąc z góry. Można również znaleźć agencje, które pobierają dwukrotność lub więcej miesięcznego czynszu, bo taką mają wewnętrzna politykę aby lepiej zabezpieczyć właścicieli nieruchomości.

Gdy wybrałeś już agencję i jesteś tym szczęśliwcem,że bez przeszkód przeszedłeś fazę "sprawdzenia", możesz przystąpić do wyboru nieruchomościach, które aktualnie znajdują się na ich liście. Pamiętaj aby sprawdzić wszystkie detale dotyczące danej nieruchomości tzn. ile wymagają depozytu, na jak długo chcą podpisać kontrakt i jakie są warunki jego przedłużenia, miesięczny czynsz, jak ma się ta cena do okolicy w której znajduje się nieruchomość itd. Aby sprawdzić aktualne ceny wynajmu domów i mieszkań przejdź do Koszt wynajmu domu-mieszkania-pokoju w Anglii

 

Ważna rzecz!!!

Zawsze pytaj o wgląd do certyfikatu wydajności domu (house efficiency rating - więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj Jest to znakomite źródło informacji na temat danej nieruchomości. Czasami cena wynajmu wydaje się bardzo atrakcyjna gdy jednak przyjdzie do płacenia rachunków za ogrzewanie okazać się może, że sam gaz będzie cię kosztował dwa razy tyle co w innym domu, tylko dlatego, że izolacja budynku lub poddasza jest tak stara lub nie ma jej wogóle, że całe ciepło z domu ucieka na zewnątrz.

Pamiętać należy, że wysokość czynszu to tylko jedna składowa ogólnych wydatków do których również trzeba zaliczyć, opłaty do skarbu miasta lub gminy (council tax)plus opłaty za wode, gaz, prąd itd. Warto to sprawdzić przed wynajęciem domu lub mieszkania i przekalkulować ile ogólnie miesięcznie będziemy musieli płacić za nasze cztery ściany. Łatwiejszym sposobem wynajęcia lokum, lecz coraz trudniejszym do zrealizowania (gdyż anglicy z roku na rok mniej chętnie wynajmują prywatnie) jest szukanie ogłoszeń o wynajem lub współdzielenie domu/mieszkania.

Ogłoszenia takie można znależć w gazetach, polskich sklepach lub w dużych supermarketach na tablicach ogłoszeń. Bardzo dobrym źródłem informacji może być również internet i tutaj polecałbym gumtree. Możesz tam znaleźć ogłoszenia praktycznie na każdy temat, jeśli jednak uważasz, że to nie jest to czego szukasz, możesz za darmo opublikować własne ogłoszenie.